دراخما: یک راهکار بیت کوین مانند برای معضل اقتصاد یونان

greek-euro

 

 

یکی از مشارکین شبکه CNBC به نام برایان کلی (Brian Kelly) و نویسنده کتاب «بیگ بنگ بیت کوین: چگونه پول‌های جایگزین دنیا را تغییر خواهد داد»، یک راهکار ساده و سریع بیت کوین مانند برای معضل اقتصادی یونان پیشنهاد داده است.

از زمان انتخابات ژانویه که حزب ضد استقرار سیریزا را به قدرت رساند، نخست وزیر الکسیس زیپراس (Alexis Tsipras) سعی کرده است تا درباره بدهی یونان به اتحادیه اروپا از نو مذاکره کند، اما این کشور همچنان در بدهی های خارجی فرو رفته است. شایعات درباره خروج یونان از اتحادیه اروپا همچنان مطرح است.

برایان کلی در شبکه خبری CNBC، اشاره می‌کند که یونان می‌تواند در اتحادیه اروپا باقی بماند و شروع به پرداخت بدهی‌هایش بکند، اما به روشی برای نقدینه کردن دارایی های دولتی اش نیاز دارد در حالیکه همچنان این دارایی ها را تحت مالکیت خود داشته باشد. وی متقاعد شده است که یک پول دیجیتالی مبتنی بر فن‌آوری زنجیره بلوکی می‌تواند راهکاری ارائه دهد.

با اینکه یونان ممکن است نقدینگی برای تامین تعهدات پولی خود نداشته باشد، اما دارایی های غیر نقدینه کافی برای حل مشکلات مالی خود در اختیار دارد. حکومت یونان می‌تواند از فن‌آوری زنجیره بلوکی برای ایجاد یک پول دیجیتالی با پشتوانه ۸۶ میلیارد یورو به شکل دارایی‌های غیرپولی استفاده کند.

در این راهکار، حکومت یونان بخشی از این دارایی‌های خود را وثیقه گذاشته و یک پول دیجیتالی به پشتوانه این دارایی‌ها ایجاد می‌کند. سپس این پول دیجیتالی می‌تواند برای بازپرداخت طلبکاران و پرداخت حقوق کارمندان دولتی استفاده شود. مبلغ اولیه ناشی از فروش این پول می‌تواند برای تامین تعهدات به اتحادیه اروپا استفاده شده، در حالیکه کارمندان حکومتی با همین پول موازی حقوق می‌گیرند.

مطابق گزارش رویترز، بانک مرکزی اروپا در حال کار روی یک پول ثانوی مبتنی بر IOU است که مشابه با IOU های استفاده شده در کالیفرنیا در سال ۲۰۰۹ است (IOU  مخفف جمله I owe you است یعنی سند غیررسمی که وجود بدهی را تایید می‌کند و برخلاف چک عندالمطالبه نیستند). برایان کلی اشاره می کند که وزیر مالیه یونان، یانیس واروفاکیس (Yanis Varofakis)، در ماه فوریه در یک پست بلاگ پیشنهادی مشابه پول مبتنی بر IOU داده است و اسم آنرا Future Tax Coin گذاشته است. وارفاکیس تحت تاثیر بیت کوین به عنوان یک پول نیست، اما وی متقاعد شده است که از فن‌آوری پشت آن می‌توان برای حل معضلات اقتصادی استفاده مفید کرد.

وارفاکیس در پست خود نوشته است: «فن‌آوری بیت کوین، اگر به طور مناسبی تطبیق یابد، می‌تواند در منطقه اروپا سودآور باشد و به عنوان سلاحی علیه مشکل تقلیل قیمت‌ها و راه گزیری برای فشارهای مالی اعضای اتحادیه اروپا به کار گرفته شود.». پست وی به طور جزئی توضیح می‌ دهد که چگونه یونان می‌تواند یک سیستم پرداخت Future tax coin با یک الگوریتم بیت کوین مانند ایجاد کرده تا آنرا شفاف، موثر و بدون هزینه نقل و انتقال بسازد.

به نظر برایان کلی، یک پول IOU که توسط دولت تحت فشار مالی منتشر شود یک راه حل کارآمد نیست. پذیرش آن بستگی دارد که اعتماد عموم به حکومت یونان و توانایی‌ آن برای جمع آوری مالیات آتی که نمی‌توان آنرا حتمی فرض کرد و راه‌های آسانی را در اختیار مصرف کنندگان برای خرج پول جدید گذاشت.

برایان کلی معتقد است که پیشنهاد جایگزین وی (یعنی فرصتی برای تعبیه فن آوری زنجیره بلوکی) کار خواهد کرد و از همه دعوت کرده است تا با ارسال این پیشنهاد و گذاشتن توضیح در سایت drachmae.org بخشی از این راهکار باشند. یک سایت ویکی خاص هم ایجاد شده تا شرکت‌های دارای فن آوری زنجیره بلوکی بتوانند روی فن آوری مورد نیاز بحث کنند.

سایت دارخما ویکی می‌نویسد: «هدف این ویکی حمایت از یک گزارش و پروژه‌ای است تا اتاق فکری باشد برای اینکه آیا یک راه حل واقعی برای کمک به یونان برای مشکلات واقعی اش می‌توان ارائه داد. یک دعوت علنی از متخصصین رمزنگاری و جامعه فن آوری به عمل آمده تا دریافته شود که چگونه فن‌آوری زنجیره بلوکی می‌تواند یک راه حل کارا باشد.»

در بیستم ماه می، برایان کلی یک ضیافت آنلاین را میزبانی خواهد کرد و در آن شرکت‌ها فرصت خواهند داشت تا راه‌حل‌های کارآمد خود را ارائه دهند.

 

منبع : coiniran.ir
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *