چه می شود اگر بیت کوین فروبپاشد

Global-Financial-Collapse.jpg

فروپاشی به نظر واژه ای است که هر روز در زندگی روزمره ما معنای بیشتری به خود می ‌گیرد. فروپاشی اقتصادی یونان، فروپاشی دلارهای نفتی. فروپاشی آزادی مدنی و حقوق اساسی و فروپاشی پیش روی دلار آمریکا. همین الان در سیاره ما چیزهای زیادی در حال فروپاشی هستند، اما چرا فروپاشی چیزهای دیگر را تصور نکنیم؟ چه رخ می دهد اگر بیت کوین فروبپاشد؟ احتمال آن از آنچه شما فکر می‌کنید بیشتر است و تلاش برای جلوگیری از آن همین الان در حال انجام است، اما چه می‌شود اگر همین الان بیت‌کوین فروبپاشد؟ بیایید تصور کنیم که هرکسی طوری عمل کند که گویا عمر بیت‌کوین و مسیر زنجیره بلاک آن به سر آمده است. چه خواهد شد اگر تمامی نشانه‌ها (برای تایید نقل و انتقال) و اینکه افراد هرچه بیشتری به قطار بیت کوین سوار می‌شوند نادیده گرفته شود. این مقاله یک نگاه مختصر به این آینده احتمالی است.

فروپاشی بیت‌کوین بسیار محتمل است.

اگر تمامی نشانه‌ها (برای تایید نقل و انتقال) و ظرفیت هسته ای بیت کوین نادیده گرفته شود، در مراحل اولیه فروپاشی شما متوجه چیزی نخواهید شد. نقل و انتقال معمولی بیت کوین در یک «استخر حافظه» جمع آوری شده و در آنجا نقل و انتقالات در زنجیره بلاک ظاهر می‌شوند. اولین نشانه مشکل در زمان نقل و انتقالات پدیدار خواهد شد. وقتی ظرفیت هسته استخر حافظه به ۸۰ درصد برسد، زمان تایید حدود نیمی از نقل و انتقالات تا بیست دقیقه دوبرابر خواهد شد. همانطور که ظرفیت به ۱۰۰ درصد خود روی می‌آورد، نقل و انتقالات بدون تایید شدن معلق می‌مانند یا اصطلاحا یک backlog ایجاد می‌کنند.
هسته بیت کوین برای از عهده برآمدن با تعلیق و پسرفت نقل و انتقالات طراحی نشده است. Backlog یک صفی از حافظه‌ ایجاد می‌کند تا اینکه سه اتفاق برای نود (node) بیت کوین بیافتد: گزینه اول، سرعت نود کاملا کند شود، گزینه دوم اینکه موقعی که نود سعی می‌کند حافظه کافی پیدا کند، خراب شده یا فروبپاشد. یا گزینه سوم که نود توسط سیستم عامل مرکزی نابود می‌شود. مالک هسته باید به صورت دستی سیستم را ری‌استارت کند و بعد متوجه می شود که آن به طریقی فروپاشیده است. این زمان می برد. با اینکه این اتفاق می‌افتد، کیف‌های پول بیت کوین بی خبر از مشکل درونی سیستم، سرعت هفت ثانیه ای ارسال نقل و انتقالات را همچنان حفظ می‌کنند. این مثل این است که یک تیم فوتبال راگبی بالای سر شما منتظرتان باشند.
آیا راه‌اندازی مجدد نود، حافظه را پاک کرده و مشکل را حل خواهد کرد؟ هم بله و هم خیر. این کار مشکلات جدیدی مانند خرج مضاعف پول ایجاد خواهد کرد. و کیف‌های پولی مرتبط نقل و انتقالات را ارسال کرده تا زمانی که تایید بگیرند، پس مشکل تکرار خواهد شد تنها فرق این است که مشکل خرج مضاعف اکنون مطرح است و backlog بدتر خواهد شد. در حال حاضر اندازه هر بلاک ۱ مگا بایت است، اما این سناریو دو سال قبل با اندازه ۲۵۰ کیلوبایتی رخ داد. راه حل افزایش محدودیت اندازه بلاک‌ها بود. خیلی از مردم عصبانی بودند و این تازه وقتی بود که تعداد بسیار کمتری در شبکه بیت کوین بودند. لازم نیست توضیح دهیم که چه خواهد شد اگر الان این اتفاق بیافتد.

برای راه حل می‌توان اجرت نقل و انتقال را افزایش داد، اما این کار در جهت مخالف فروپاشی بیت کوین را تشدید می کند. شما کمی بیشتر می‌پردازید، و طرف بعدی نیز کمی بیشتر و شما تایید نمی‌گیرید و بنابراین نقل و انتقال را در یک قیمت بالاتری از نو انجام می‌دهید. مردم در سراسر جهان هرچه بیشتر نقل و انتقال برای گرفتن تایید انجام داده و این کار فقط باعث می شود که baclog بزرگ و بزرگتر شود و نودها را هرچه بیشتر تحت فشار قرار دهد.

چه خواهد شد اگر هیچ کاری انجام نشود و بیت کوین به مانند MySpace برای پول دیجیتالی عمل کند. اگر بیت کوین افول یابد، احتمال پول دیجیتالی دیگری جای آنرا خواهد گرفت. تجارت بیت کوین که سعی می‌کند در جریان اصلی باشد، به سراشیبی سقوط خواهد رفت و به جایگاه دوم تبدیل خواهد شد.

از این سناریوی فروپاشی بیت کوین می‌توان با بروزی رسانی هسته بیت کوین در آینده نزدیک جلوگیری کرد. پیشگیری بهتر از درمان است. طراحان اصلی بیت کوین مانند مایک هرن (Mike Hearn) و گوین اندرسن (Gavin Andresen) اکنون در حال کار روی این موضوع هستند.

 

منبع : coiniran.ir
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *