شناخت کامل سایت های هایپ

با سلام امروز یک مقاله ای رو در سایت یکی از دوستان خوندم و به نظرم یک مقاله ی دقیق درمورد شناخت سایت های هایپ هست و به صورت موشکافانه فعالیت و هدف سایت های هایپ رو زیر ذره بین خودش قرار داده و به طور کامل بررسی کرده. قسمت ابتدایی این مطلب توسط سایت زوم پی تی سی به نگارش درامده و ادامه ی این مطلب از مقاله ای هست که خدمتتون گفتم.

<< قسمت اول >>

افرادی که تجربه فعالیت در سایت های هایپ رو دارن میدونن که این سایت ها خطرناک ترین سایت ها در سطح اینترنت برای سرمایه گذاری هستند و سرمایه گذاری در این جور سایت ها ریسک خیلی بالایی داره .

سایت های هایپ معمولا برای سرمایه جذب کردن تاسیس میشوند و سودی که به کاربران میدهند هم از سرمایه ی خود کاربران است و عملا هیچگونه فعالیت تجاری و اقتصادی خارج از فضای مجازی ندارند و با اینکه ادعا میکنند که با سرمایه های کاربران در بازار فارکس کار میکنند اما این ادعاشون صرفا جهت فریب دادن کاربران و تصاحب کردن سرمایه هاشون است و پس ازمدت کوتاهی که سرمایه های زیادی از اطراف جهان کسب کردند و جیبشون رو از پول همین کاربران پر کردند اقدام به تعطیلی سایت میکنند و این وسط فقط کاربران بیچاره ای که به امید سود زیاد دراین سایت ها سرمایه گذاری میکنند می مونن و جیب خالی !

ادامه ی مطلب و شروع مقاله 

ساليان زيادي براي فعاليت‌هاي شبکه‌اي طي شده و تجربيالت تلخ و شيريني بدست آمده که بعضي را به اين کار تشنه و بعضي ديگر شششو هويدا است، شرکت‌هاي بزرگي از اين طريق در سراسر دنيا مشغول به کار هستند و افراد زيادي به اين حرفه اشتغال دارند. اما هدف ما در اينجا رساندن اطلاعات درست به تمامي افراد براي يک انتخاب عاقلانه مي‌باشد. متاسفانه اکثر مشکلات به وجود آمده در ايران در اثر ضعف اطلاعاتي شديد، فعاليت مافيايي بعضي از افراد و اعتماد نابجا به Siteها مي‌باشد. پس ما سعي بر اين داريم که بتوانيم اطلاعات درست بر پايه مستندات و حقايق را به تک تک هم‌ميهن‌هاي خود برسانيم، تا با بررسي دقيق, بهترين انتخاب را انجام دهند. اگر شما هم اطلاعات و جزئياتي داريد که ما آن را مد نظر قرار نداده‌ايم و از نظر دور مانده، از ما دريغ نکنيد و با محبتي که داريد ما را شرمنده خود سازيد.

اگر عضو هر يک از اين Siteها هستيد و يا قصد عضويت داريد از مطالب ما ناراحت نشويد و با نگاه عميق به آنها فکر کنيد. ما در اين جا هيچ تعارفي با هيچ Site، شرکت، گروه و فرد خاصي نداريم و براي تک‌تک موارد اثبات مي‌آوريم. اگر ناراحتي و يا گله‌اي داشتيد با دوستان خود مطرح کنيد و ايرادها را از Siteهاي مربوطه بدانيد.

اما شرکت‌ها و سايت‌هاي جديد ديگر به فروش محصول و ارائه خدمات نمي‌پردازند که از اين راه سودي را کسب کنند و قسمتي از آن را پرداخت کنند, علاوه بر آن مي‌خواهند سود هم پرداختد کنند وبالاتر از آن پورسانت هم بين افراد فعال تقسيم کنند. پس در اين نوع شرکت‌ها و سايت‌ها وظيفه تحقيق و مشاهده مستندات بالاتر است. طناب پوسيده هر فرد براي داخل چاه رفتن مناسب نيست, خيلي از اوقات به راهي پا مي‌گذاريم که راه برگشت عملا امکان‌پذير نمي‌باشد. خيلي از دوستاني که در شهرستانها و حتي در تهران زندگي مي‌کنند اولا اطلاعات ناقصي دارند و دوما براي پولي که قصد سرمايه‌گذاري دارند زحمت کشيدند. شاهد اين هستيم که بعضي از دوستان که در Swiss Cash و غيره سرمايه‌گذاري کردند، از طريق وام، قرض، تجميع سرمايه‌هاي فاميل، دادن چک و سفته، فروش خانه، ماشين حتي فرش زير پا بوده. اين افراد پول اضافي نداشتن و مبالغ مورد نظر را با بدبختي جور کرده بودند اما الان چه وضعيتي دارند!؟!

نصيحت ما به عنوان برادران کوچکتر شما و کساني که اطلاعات بيشتري دارند, بررسي موشکافانه و ديدن مستنداتي که قابليت کپي‌برداري و جعل نداشته باشد،تا شما را وارد بزرگ‌ترين و عميق‌ترين چاه زندگيمان نکند. حتما مدرک مورد نظر را بدون طمع و حس به اين موضوع که سود فوق‌العاده است ببينيد و بررسي نماييد. يادتون باشه که مهمترين اصل سرمايه‌گذاري، حفظ سرمايه و در گام بعدي ايجاد سود، چه کم و چه زياد مي‌باشد.

اگر اطلاعاتي در زمينه سود در سراسر دنيا داشته باشد، شاهد اين موضوع هستيد که سود در کشورهاي مختلف تابع تورم، قوانين دولتي و توانايي‌هاي بازار است. سود در کشورچين ۵/۰% در سال و در اروپا ۵% در سال و در نيوزلند ۷% در سال و در کشور خودمان حدودا ۱۵% در سال مي‌باشد. پس پرداخت‌هاي قطعي ۱۵%، ۲۰% و گاهي هم ۵۰% در ماه که به ترتيب ۱۸۰%، ۱۲۰% و ۶۰۰% در سال است و قطعا سرابي بيش نبوده و اگر هم شرکتي توانايي پرداخت چنين سودي را دارد، بايد حتما اثبات آن را در قالب مستندات واقعي و قابل پيگيري به همگان نشان دهد.

۲- هايپ چيست؟

-HYIP مخفف High Yield Investment Program (برنامه سرمايه‌گذاري با بازگشت بالا مي‌باشد). که %۱۰۰ با انگيزه دزديدن پول مردم ايجاد مي‌شوند شما اگر نگاهي به سايت http://www.hyip.net داشته باشيد، مي بينيد که بالاي List همگي در حال پرداخت سود هستند و در وسط‌هاي List همگي دچار مشکل و در پايين List همگي عدم پرداخت دارند و يا به عبارتي جمع کردن و رفتن. پس چرا باز هم مردم در چنين Siteهايي عضو مي‌شوند؟ به خاطر اينکه به آن به جنبه سرگرمي و قمار نگاه مي‌کنند. پولي را مي‌گذارند اگر چيزي بردند خوشحال مي‌شوند و اگر باخت داشتن اهميتي برايشان ندارد. چون هيچ وقت پولي را سرمايه‌گذاري نمي‌کنند که اگر از دست دادن ناراحت شوند معمولاً ۱۰۰$ تا ۵۰۰$ را بسته به Site و Risk پذيري خود مي‌گذارند. Hyipي وجود ندارد که ماندگار باشد. اما يک سري موارد هست که به شما در انتخاب و تميز دادن کمک مي‌کند. در اينجا به بعضي از موارد مي‌پردازيم.

۱- شرکت: يک Site مي‌تواند متعلق به يک شخص حقيقي باشد يا شخص حقوقي، حتماً دقت کنيد که Site بايد متعلق به يک شخص حقوقي يا در واقع يک شرکت باشد. چرا که يک فرد بدون ثبت شرکت اجازه چنين فعاليتي را ندارد. اما همانطور که مي شنويم يک جنس امريکايي يا اروپايي است مي‌گويم جنس يا کالاي مورد نظر خوب است و همانطور که مي‌شنويم چيني ياد ارزاني و بي‌کيفيتي مي‌افتيم، بايد شرکت مورد نظر در يک کشور قابل قبول و معتبر ثبت شده باشد. چرا که شرکتي که در مثلاً امريکا ثبت مي شود اولاً بايد يک سري شرايط را داشته باشد و دوماً دولت روي فعاليتش نظارت خواهد داشت. حتماً در Site مورد نظر بايد اسم شرکت، شماره تماس و Fax وجود داشته باشد.

۲۳-پلان درآمدزايي منطقي:اولين نکته، اگر ديديد جايي پلان باينري دارد ياد تمامي پلان‌هاي باينري قبل بيافتيد و به خاطر داشته باشيد که ۱۰۰% دچار مشکل مي‌شود. در جايي که خود محصول يا همان سرمايه‌گذاري بسيار جذاب است و سود ده. نمي تواند پلان قوي براي پورسانت دهي فوق‌العاده داشته باشد. ۱۰۰% پلان منطقي بايد داشته باشد. بهترين، مطمئن‌ترين و ماندگار ترين پلان دنيا که در همه جا مورد قبول است MLM مي‌باشد. که شرکت‌هاي بزرگي مانند amway، Xango، herbalife، Monavie و … از آن استفاده مي‌کنند.

۴-Refferal Commission (پورسانت معرفي مستقيم): اگر جايي ديديد که به ازاي افرادي که معرفي مي‌کنيد قسمتي از سرمايه آنها (%۲، %۳ و … يا %۱۰) يا از قسمتي از مبلغ سرمايه‌گذاري شده توسط آنها را به شما مي‌دهند شک نکنيد که %۱۰۰ در يک Hyip هستيد. زماني که در همان ابتدا به عنوان مثال %۱۰ از مبلغ سرمايه‌گذاري شده توسط يک فرد را به عنوان پورسانت معرفي به معرف پرداخت مي‌کنند. کمپاني قرار است که در معاملات يا در سر ماه ديگر به فرد روي اصل و نه %۹۰ آن به شخص سود دهد و در صورتي که در همان ابتدا %۱۰ آن را به معرف داده که پر کردن جاي خالي اين %۱۰ و ايجاد مثلاً %۲۰ سود ماهانه روي %۹۵ به جاي %۱۰۰ فوق‌العاده سخت و غير قابل اجرا است مگر اينکه Hyip باشد که ديگر توليدي در کار نيست.

۵-Refund (بازگشت سرمايه): يکي ديگر از موارد Siteهايي که فعاليت Hyip انجام مي‌دهند به اين صورت است که يا Refund ندارند و اگر هم داشته باشند تحت يک سري شرايط خيلي خاص که عملاً اتفاق نمي‌افتد امکان‌پذير است. در صورتي که شرکتي که در حال فعاليت است افراد بايد بتوانند در تمامي مراحل سرمايه‌گذاري خود قسمتي يا تمام مبلغ خود را Refund کنند. اما بايد به اين نکته هم توجه داشته باشيم که قطعاً هر شرکتي مي تواند براي اين کار يک جريمه اختصاص دهد که قابل قبول است. به عنوان مثال شما زماني که جايي را اجاره مي‌کنيد مي توانيد هر زمان برويد اما بايد ۱ تا ۲ ماه را به عنوان خسارت پرداخت کنيد که مي بينيد حتي در قوانين اجاره هم همچنين چيزي قابل قبول است.

۶-T&C يا Terms and Condition (قوانين و مقررات): شما حتي زماني که ساده‌ترين مورد و آن افتتاح دفترچه پس‌انداز است، مشاهده مي‌کنيد. که يکسري از موارد را در پايان آن و در چند ماده و تبصره به شما گوش زد مي‌کند و آن قوانين آن است. به عنوان مثال الف) شما فقط حق برداشت خواهيد داشت ب) اگر شخص ديگري اجازه برداشت داشته باشد بايد به بانک معرفي نمايد ج) شما حداکثر به اندازه دفترچه خود مي‌توانيد برداشت کنيد و بانک اعتباري را در اختيار شما نمي‌گذارد و … . حال اگر مي خواهيد که کمپاني را بررسي کنيد ببينيد که چه شرايطي را پيش پاي شما مي‌گذارد، به شما چقدر اهميت مي‌دهد، قرار داد چند ساله است، کمي و تحت چه شرايطي مي‌توانيد پول برداشت کنيد و … . هر چقدر T&C قوي تر و کامل‌تر باشد نشان دهنده کار قابل قبول‌تر است و اينکه مورد اعتمادتر است.

۷-معرفي کار:حتماً يک شرکت و يا موسسه بايد قالب کاري خود را به سرمايه‌گذاران معرفي کند تا سرمايه‌گذاران از انواع کاراي انجام شده در قسمتهاي مختلف اطلاع کلي داشته باشند.

۸-معرفي Riskهاي کار: پس از معرفي کار بايد Riskهاي مربوط به هر کار اطلاع داده شود که فرد خود انتخاب کنيد که آيا مايل به انجام هست يا خير. به عنوان مثال اگر شما روي پاکت سيگار نگاه کنيد نوشته: سيگار عامل اصلي سرطان و توليد کننده انواع بيماري است. پس، Risk آن را به شما مي‌گويد شما خود مي توانيد آن را استفاده کنيد يا نکنيد اما شرکت موظف به معرفي Risk بوده. بازار Forex با ريسک بالايي همراه است چطور مي شود که کمپاني در بازار با ريسک بالا فعاليت کند اما اولاً سود قطعي اعلام کند، که ما مثلاً %۲۵ (Swiss Cash)،‌%۳۰ (monaco funds)، %۱۵ (asoo fund) که به صورت ماهانه پرداخت مي شود و کار را خالي از هر گونه Risk اعلام مي‌کنند. حتماً دقت داشته باشيد که هر سرمايه‌گذاري با Risk همراه است و بايد Riskهاي مربوطه ذکر شود.

۹-ارتباط با مشتري: يکي از مزاياي يک شرکت اين است که کليه فعاليت هايشان را به سادگي و از طريق Site در اختيار همگان قرار دهند و در بروز هر گونه مشکل در کمترين در کوتاهترين زمان نسبت به رفع مشکلات اقدام نمايند، Site خوب هميشه ارتباط سريع و مستمر با اعضاء خود خواهد داشت.

۱۰-موارد مربوط به Site: يک قسمت کمي گسترده است اما معمولاً شرکت‌هايي که مي‌خواهند کاري را شروع کنند سعي بر اين دارند که الف) اگر domainيي را انتخاب مي‌کند، تمامي موارد آن را بگيرند biz.، Com.، info.، org.، net. و حتماً تمامي آنها را چند ساله ثبت مي‌کند و به فرد ديگري اجازه نمي‌دهند که يکي از موارد بالا را به خود اختصاص دهد که بتواند کاري انجام دهد يا برنامه‌اي بريزد.

ب) سعي مي‌کنند که حتماً SSL را از جاي خوب مانند Verisign، Geotrust، Comodo و غيره تهيه کنند. استفاده از Hacker guardian، Hacker Safe و يا Scanalert مي‌تواند تکميل کننده خوبي باشد.

ج) استفاده از server قوي و قابل اطمينان و شخصي: چرا که مي توان به جاي سرور شخصي يک فضاي اشتراکي گرفت که هزينه را کاهش مي‌دهد اما يک شرکت هميشه سعي مي‌کند تا از سرور شخصي با اطمينان بيشتر و قابليت‌هاي بالاتر استفاده کند.

چ) داشتن Server اضافي يا زاپاس: يک شرکت قوي معمولاً يک سرور اختصاصي زاپاس دارد تا در بروز هر گونه مشکل بتواند از اضافي استفاده کند و سيستم سرويس دهي به مشتريان قطع نشود.

د) داشتن Site قوي و سريع: حتماً يک شرکت به تمامي اعضاء فعلي و احتمالي خود بايد فکر کند و Site قوي و در عين حال سريع را داشته باشد که هر فرد چه با اينترنت معمولي (dail up) و چه اينترنت پر سرعت (ADSL) بتواند از Site به راحتي استفاده کند.

تمامي مواردي که گفته شد قسمتي از يک کار خوب را نشان مي‌دهند و موارد ديگر هم وجود دارند اما مهم‌ها را گفتيم.

۳- هايپ به چه صورت فعاليت مي کنند؟ HYIP

کلا HYIPها يک Money game (بازي با پول) هستند که در آن پولي توليد نمي شود و بر اساس حرص و طمع افراد و بعضي اوقات روي بي اطلاعي و يا کم اطلاعاتي پيش مي روند.و چرا آن را Money game مي نامند؟ چون با پولهاي گرفته شده عملا در هيچ زمينه اي سرمايه گذاري نمي شود و فقط بين افراد و کمپاني بازي با پول انجام مي شود.

سوال: اگر کاري انجام نمي شود پس چطور کمپاني قادر به پرداخت سود مي باشد؟

تحت عنوان يک مثال اين قضيه را بهتر بررسي مي کنيم. Swiss Cash يکي از سيستمهايي بود که از همين طريق کار مي کرد. Plan اوليه آن هم به اين صورت بود که ۳ ماه اول ۱۵%، ۳ ماه دوم ۲۰%، ۳ ماه سوم ۲۵%، ۳ ماه چهارم ۳۰% و سه ماه آخر ۳۵%. اگر کسي پول بگذارد تا پول خود را پس بگيرد (۶۰%=۲۰%*۳+۴۵%=۱۵%*۳) ۶ ماه طول مي کشد، در واقع بعد از ۶ ماه به پول خود رسيده. اما زماني که در اولين ماه اولين ۱۵% را دريافت مي کند به اين فکر مي کند که اولا چقدر راه رسيدن به اهداف کوتاه تر شد و دوما سايت واقعا قادر به پرداخت هست که ۱۵% داده و اين اطمينان در پرداخت ماه دوم کسب مي شود و فرد تازه ۳۰% از پول خود را گرفته و در اين مدت به چندين نفر اين موضوع پيشنهاد را داده. آنها هم با ديدن سودها اقدام به سرمايه گذاري مي کنند و به همين صورت افراد بعدي و بعدي هم وارد مي شوند و پولهاي زيادي به سمت کمپاني فرستاده مي شود و بعد از ۶ ماه کلي از افراد به واسطه افراد ديگر وارد شدند و چون حجم پول فرستاده شده بالاست و کمپاني مي خواهد که اعتبار بيشتري کسب کند تا پولهاي بيشتري بگيريد, به نفراتي هم که ۶ ماه آنها سپري شده سود را پرداخت مي کند.

اين موضوع تا جايي ادامهپيدا مي کند که حجم پولهاي داخل شبکه به حدي زياد شود که ديگر نيازي به گرفتن پولاز صاحب کمپاني نباشد و تمامي افراد جديد از طريقPointها (پولهاي مجازي)داخل شبکه اقدام به خريدکنند. مثلا$۲۰,۰۰۰,۰۰۰داخل شبکه خريد شدهو سود همين پول با ۲۰% در ماه معادل$۴,۰۰۰,۰۰۰است يعني اگرپورسانتي هم وجود نداشته باشد افراد بدون اينکه از کمپاني پولي درخواست کنند باهمين سودها مي توانند افراد جديد را ثبت کنند

۴-چگونه هايپ را از سرمايه گذاري تشخيص دهيم؟

با اينکه مواردي را براي اينکه شرکتي HYIP نباشد گفتيم اما بعضي از سايتها با استفاده از مواردي مانند دفتر، شماره تلفن، ثبت شرکت، ضمانت نامه ها و ايجاد مستندات و سوابق قلابي سعي در جلب اعتماد افراد دارند تا با نشان دادن اين موارد کذب و دروغين سرمايه هاي اين افراد را جذب کنند. اما به ياد داشته باشيد که اين سايت ها شرکتهاي سهامي نيستند که نظارت دقيقي برروي آنها وجود داشته باشد و شما به راحتي نمودار رشد و يا نزول آنها و ميزان سود پرداختي در سالهاي مختلف آنها را بررسي کنيد. پس تنها يک چيز پس از بررسي تمامي موارد مربوط به HYIPها بايد مورد بررسي قرار گيرد و آن اثبات توليد سود و توانايي کمپاني در ايجاد پول مي باشد. اگر کمپاني در زمينه خانه سازي و مسکن ادعا دارد با نشان دادن مدارک قابل قبول و مستدل توانايي خود را اثبات کند چون اکثر فعاليت سودهاي تعريف شده اي دارد اکثر شرکتها از Forex، Stock، Mutual Funds، Future، Bonds، CFD و غيره استفاده مي کنند تا بگويند اگر ما چنين سودي را مي دهيم بخاطر فعاليت در اينجا مي باشد. اما اگر اين سايتها در Forex و يا CFD مشغول به فعاليت هستند آيا Risk بالاي آن را هم به اعضاء خود هشدار مي دهند؟ درست است که شما در Forex و يا CFD مي توانيد ۱ شبه پول خود را چند برابر کنيد اما نقطه مقابل آن هم وجود دارد که ممکن است تمامي سرمايه خود را ظرف کمتر از يک ثانيه در همين بازار از دست دهيد. سود (Profit) و ريسک (Risk) با هم در ارتباط هستند هر کاري که سود بالايي دارد قطعا پشت آن Risk بالايي هم در انتظار شماست. اگر کمپاني واقعا در اين بازار توانايي ايجاد سود را دارد پس مي تواند نمونه Real (واقعي) حساب خود را به افراد نشان دهد تا آنها به تناسب توانايي کمپاني اعتماد کنند. بهترين راه اين است که شما مجموع سود و پورسانت پرداختي از طرف کمپاني را محاسبه کنيد و بعد خواستار اثبات ۱/۵ آن باشيد. به عنوان مثال سيستمي مانند online-Capital يا Imperial-Investment که بين ۲۷% تا ۵۰% در ماه سود مي دهد و ۱۰% پورسانت معرفي مستقيم دارد و ۱۰% از درآمد زيرمجموعه هاي مستقيبم را به معرف مي دهد و به ازاي هر تعادل $۵۰۰۰ به $۵۰۰۰ معادل $۵۰۰ پرداخت مي کند يک چيزي حدود ۸۰% تا ۱۰۰% در ماه پرداختي دارد. پس بايد بتواند ۱۲۰% تا ۱۵۰% در ماه را اثبات کند و آن هم از طريق مدارک قابل قبول و مستند. بايد Statement يا سندهاي اثبات سود به افراد نمايش داده شود.

۵-چرا هايپ به وجود مي آيند و افراد در آنها شرکت مي کنند؟

زماني فروشنده به وجود مي آيد که مشتري وجود داشته باشد. اما سوال اصلي اين است که HYIP همگي سايتهايي هستند که در آن افراد پول خود را از دست مي دهند و بعد از مدتي هم جمع مي شوند. پس چرا HYIP هاي جديد و جديدتر به وجود مي آيند؟

جواب ساده است، تمامي کساني که در اينگونه سايتها اقدام به عضويت مي کنند، اکثرا به اينکه مي دانند پول خود را در يک HYIP گذاشته اند و دير يا زود سايت ديگر وجود ندارد اما نحوه ديدگاه آنها به HYIP ها متفاوت است، به تمامي آنها با ديد قمار و شرط بندي نگاه مي کنند، مانند اينکه روي يک بازي فوتبال شرط بسته باشند. اگر ببرند خوشحال مي شوند و اگر ببازند ناراحت نمي شوند.

در سايت‌هاي HYIP هم پول مي‌گذارند، اگر بيش از پول خود دريافت کردند خوشحال مي‌شوند و اگر سايت جمع کرد و رفت ناراحت نمي‌شوند. چرا که شعار تمامي آنها و سايتهاي Monitoring (زير نظر گيرنده) اين است:

پولي را سرمايه‌گذاري کن که اگر دست دادي ناراحت نشوي!

براي همين HYIP ها هنوز هم که هنوزه کار مي‌کنند و بازار آنها داغ مي‌باشد و در اکثر Forumهاي معروف در مورد آنها نظرات متفاوتي وجود دارد.

اما متاسفانه در کشور ما اين موضوع به ديد يک شرطبندي و قمار نبوده و افراد به ديد يک سرمايه‌گذاري مطمئن به آن نگاه مي‌کنند و اقدام به سرمايه‌گذاريهاي سنگين مي‌کنند مانند ۱,۰۰۰,۰۰۰ تا ۱۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان که قطعا ديگر اين مبلغ قمار نبوده و فقط با هدف سرمايه‌گذاري صورت مي‌گيرد و چون با اين ديد وارد مي‌شوند و سرمايه‌گذاريهاي سنگين مي‌کنند, پايين رفتن سايتها بعد از مدتي منتهي به هزار و يک بدبختي مي‌شود. چرا که بعضي از هموطنان تمامي دارايي خود را مي‌گذارند و خود را به خاک سياه مي‌کشانند و بعضي ديگر پا فراتر گذاشته و اقدام به تبليغ و تاييد آن هم کرده و ديگران را هم با خود با باتلاق مي‌کشانند. يادتان باشد که HYIPها محل سرمايه‌گذاري نيستند و فقط محل تفريح افراد قمارباز مي‌باشند.

چگونه اين سايتها و اين شرکتها قادر به پرداخت اين مبالغ مي‌باشند؟ چطور مي‌تواند يک سري افراد واقعا پول مي گيرند؟

اساسا در HYIP ها توليدي وجود ندارد و بر اساس طمع و حرص افراد کار مي‌کنند. به عنوان مثال در Plan قديمي SwissCash مي‌گفت ۳ ماه اول ۱۵%، ۳ ماه دوم ۲۰%، ۳ ماه سوم ۲۵% و سه ماه چهارم ۳۰% و سه ماه آخر ۳۵% اگر کمي دقت کنيد متوجه مي‌شويد که پول شما بعد از سرمايه‌گذاري تا به شما باز گردانده شود ۶ ماه طول مي‌کشد (۶۰%=۲۰*۳ ۴۵%=۱۵*۳) پس فردي که ماه اول ۱۵% مي‌گيرد در ذهن خود فکر مي‌کند که واقعا ۱۵% داده شده اما نمي‌داند که اين ۱۵% از همان پول خودش است، ماه دوم که ۱۵% بعدي را گرفت خيالش آسوده مي‌شود که انگار کمپاني واقعا دارد سود مي دهد و در ماه بعدي که ۱۵% گرفت اقدام به معرفي افراد ديگر مي‌کند و به آنها هم تبليغ مي‌کند که واقعا کمپاني توانمند است و نگاه کنيد من ۳ ماه است که ۱۵% مي‌گيرم و افراد ديگر هم تا به حال چنين چيزي را نديده‌اند وسوسه مي‌شوند و حس طمع و حرص باعث تشويق آنها مي‌شود و آنها هم به خيال خود سرمايه‌گذاري مي‌کنند و کار کم‌کم گسترش پيدا مي‌کند.

۶-HYIP چه کسانيمي زنند؟

۲ دسته از افراد اين سايتها را راه اندازي مي کنند. ۱) دسته اول کساني هستند که غير حرفه اي هستند و اطلاعات پايين دارند و نتيجه اي هم نمي گيرند ۲) دسته دوم: افراد حرفه اي که با ظاهرسازي و درست کردن اعتبارات، مستندات و شواهد و ايده هاي جديد اقدام به جذب پولهاي مالباختگان مي کنند که در بعضي از آنها شماره حساب، آدرس و تلفن، ضمانت نامه و غيره ديده مي شود. اما به ياد داشته باشيد که تلفن، آدرس، دفتر و شماره حساب ملاک ارزيابي نمي باشد، به عنوان مثال: من يک شرکت ثبت مي کنم و يک دفتر هم کرايه مي کنم و چند منشي هم استخدام مي کنم که هر کسي زنگ زد جواب هم دهند. آيا اگر من به شما بگويم من شرکت دارم، دفتر دارم، شماره حساب دارم و مي توانم ۱۰% يا ۱۵% و يا ۲۰% در ماه سود دهم، شما قبول مي کنيد؟ قطعا نه. اينها مواردي است که براي يک کار مورد استفاده قرار مي گيرد و دليل بر توانايي ايجاد سود نمي باشد.

۷- تفاوت هايپ هاي خارجي با هايپ هاي داخل ايران چيست؟

تفاوتي که بين HYIP هاي خارجي با HYIPهاي که داخل ايران کار مي شود در اين است که در آنها جنس پول ورودي از نوع e-gold، Liberty reserve، Money bookers و ساير پولهاي اينترنتي مي باشد و جنس پول خروجي هم از اين نوع بوده اما در مورد HYIPهاي که داخل ايران کار مي کنند پول ورودي به سيستم واقعي بوده اما پولهاي خروجي از طريق Pointهاي داخل مجموعه بوده که تبديل به e-Card مي شود و براي ورودي کردن افراد جديد استفاده مي شود و عملا پولي از طريق Bank و پولهاي اينترنتي خارج نمي شود. براي همين HYIP هاي داخل ايران ديرتر زمين مي خورند اما وقتي که زمين مي خورند تعداد و حجم پول و سرمايه گذاران فوق العاده بالاست، اين موضوع براي صاحب سايت فوق العاده عالي بوده و به آنها فرصت بيشتري براي جارو کردن پولهاي مردم مي دهد و چون آنها خود را خارجي قلمداد مي کند و ايران در تحريم است از طريق بانک اقدام به حواله نمي کنند و اين دسيسه اي شده براي توجيه کار خودشان. در صورتي که به راحتي مي توانند از طريق صراف اين کار را انجام دهند.

۸-ايراني يا خارجي؟

از لحاظ افراد سرمايه‌گذار ايراني يا خارجي بودن تفاوتي ندارد. چرا که يک سرمايه‌گذار اولا به فکر حفظ سرمايه و ثانيا به فکر کسب سودي مطمئن مي‌باشد که با حداقل Risk بتواند سود قابل قبولي را دريافت نمايد. اين موضوع هم از طريق يک کمپاني ايراني و هم از طريق کمپاني خارجي امکان‌پذير است و بايد کمپاني مورد نظر براي جلب رضايت مشتريان خود در ايران و يا هر کشور ديگري اقدام به اعتماد‌سازي و کسب اعتبارهاي مناسب ‌کند. چرا که افراد سرمايه‌گذار نياز به اعتماد دارند تا هرچه بيشتر نسبت به سرمايه‌گذاري خود مطمئن شوند و اقدام به سرمايه‌گذاري بيشتري کنند. اين اعتمادسازي از طريق راه درست خود و آن اثبات راههاي سوده و روشهاي کمپاني براي ايجاد سودهاي سالم مي‌باشد. شناخت و نشان دادن راههاي سرمايه‌گذاري وظيفه کمپاني مي‌باشد. چرا که اگر به عنوان مثال شرکتي در زمينه توليد مشروب يا شرط‌بندي و يا Bar اقدام به سرمايه‌گذاري کند، يک سري از افراد متدين و مسلمان اقدام به سرمايه‌گذاري در همچين شرکتي نمي‌کنند مانند Fxfcenter.ch که توليدکننده Vodka و مشروبات الکلي در سوئيس مي‌باشد و يا شرکتهاي مشابه. پس هر فرد در هر کجاي دنيا قطعا با بررسي راهها و روشها و اثبات مدارک مورد تاييد و قابل بررسي مي‌تواند اقدام به جذب سرمايه‌گذار از تمامي دنيا کند. يادمون باشد که اگر فکر با انديشه سالم در کنار هم قرار بگيرند مي‌تواند تحول‌هاي بزرگي را ايجاد کند. شرکت ebay که يکي از بزرگترين و پربازديدکننده‌ترين سايتهاي دنيا است متعلق به يک زن و شوهر ايراني مي‌باشد و يا خيلي از متخصص‌هاي و دانشمندان ايراني هم در ايران و هم در خارج ايران شهره عام و خاص هستند اما نبايد اجازه دهيم که به اسم ايراني و با استفاده از حس وطن‌دوستي بالا شرکتي مانند IT يا همان Invitingint از افراد ايراني که همگي دوستان، هم‌ميهنان و هم خونان ما کلاه‌برداري کنند و نقطه ننگي را با استفاده از اسم ايراني به جاي بگذارند. همه رشادتهاي و شجاعتهاي نسل قبلي خود را براي پاسداري ايران و حفظ ارزشهاي اسلامي ديده‌ايم و براي همين موضوع افراد زيادي از جان خود دست برديند و زندگي خود را در اين راه دادند تا ما بتوانيم الان با استقلال و آزادي زندگي کنيم پس حفظ حرمتها و پاس داشتن خون شهيدان وظيفه‌اي است که بر گرن ما سنگيني مي‌کند و بي‌توجهي آن يعني بي‌حرمتي و قدرناشناسي از جانب ما.

۹- نمونه داخلي هايپ بدون استفاده از سايت

چند سال پيش سيدها اقدام به همين کار کردند. اين موضوع توسط فردي به نام سيد حسين که ۱۹ سال سن داشت از محله شلنگ آباد اهواز شروع شد که اقدام به پرداخت حدود ۲۰% در ماه مي کرد با گسترش کلاه برداري آن فرد، سيد حسن و سيد کاظم و چند سيد ديگر هم شروع به همين کار کردند براي همين معروف به سيدها شدند. اين افراد طبق قاعده HYIP يعني از محل پول افراد به خودشان پرداخت مي کردند و بعد از پرداخت اولين و دومين ماه معروفي ها افراد جديد و به تبع آن سرمايه گذاريهاي جديد ادامه پيدا کرد و آوازه آنها به شهرستانهاي ديگر هم رسيد و با درايت مسئولين و حضور آنها مسئله با دستگيري افراد و شکايت هاي مردم جمع شد و جلوي آن گرفته شد.

۱۰- نرخ سود در کشورهاي مختلف

سود در کشورهاي مختلف بر اساس تورم و پارامترهاي اقتصادي آن اعلام مي‌شود و با قوانين کشورها تغيير مي‌کند. مثلا در ايران نرخ تورم ۲۱% مي‌باشد اما سود پرداخت شده توسط بانکها حدود ۱۶-۱۲% در سال است يعني زماني که شما پول خود را در بانک مي‌گذاريد و اگر هم برداشت نکنيد سالي حدود ۹-۵% پول شما افت مي‌کند. اما در کشوري مانند کانادا که سود بانکي حدود ۵-۲% در سال است و تورم زير ۱% عملا هر فرد در سال حدود ۴-۱% سود هم مي‌کند. نرخ بهره در کشورهاي مختلف متفاوت است مثلا امريکا ۳% در سال، کانادا ۵-۲%، ايران ۱۶-۱۲% در سال نيوزلند ۷٫۵% در سال، و چين کمترين نرخ بهره را داراست که ۵/۰% در سال است. اگر کمي دقت کنيد مي‌بينيد که زماني که يک بانک از بانک ۵/۰% در سال بيشتر پرداخت مي‌کند مردم پول خود را از يک بانک به بانک ديگر انتقال مي‌دهند. شرکتهايي که ادعا مي‌کند که در زمينه سرمايه‌گذاري کار مي‌کند و سودهاي نجومي ۱۰%، ۱۵%، ۲۰% در ماه که معادل ۱۲۰%، ۱۸۰% و ۲۴۰ درصد در سال ميباشد، مي‌دهند فقط يک حيله مي‌باشند که قصد دارند که از حرص و يا فقر اطلاعي افراد سوء استفاده کنند. چرا که اگر فقط کمي از بانک بيشتر دهند و اعتماد افراد را با Statement و يا Documentهاي مورد نظر جلب کنند پس از ۲ يا ۳ سال به يک شرکت فوق‌العاده بزرگ تبديل مي‌شوند. که از سراسر دنيا افراد زيادي را به خود اختصاص مي‌دهند. اين امر حتي در کشوري مانند ايران که سود بانکي چندين برابر کشورهاي ديگر است به راحتي امکان‌پذير است. چه برسد به کشورهاي ديگر که فوق‌العاده استقبال مي‌کنند. اما يادمان باشد که اگر جاي کم درصد کمي مانند ۳% تا ۱۰% را اعلام کرد، اين درصد نسبت به سيستم‌هاي HYIP که کاذب هستند کم مي‌باشد وگرنه اين درصد از لحاظ بين‌المللي فوق‌العاده بالاست و همين درصدها هم نياز به اثبات دارد. بدون اثبات هيچ درصدي را از شرکتي قبول نکنيد.

۱۱-حرکت بوفالوها يا حرکت غازها

وقتي به حرکت زندگي و انتخاب حيوانات نگاهي مي‌اندازيم شباهتهاي زيادي را در طبيعت با انتخاب و حرکتهاي زندگي انسانها مي‌بينيم. اگر به حرکت غازها نگاه کنيم مي‌بينيم که غازها به صورت V شکل حرکت مي‌کنند و کسي که در راس قرار دارد بعد از اينکه خسته شد جاي خود را با کسي ديگر عوض مي‌کند و جاي خود را به فردي با انرژي بيشتر مي‌دهد و حرکت غازها با آسيب ديدن فردي قطع نمي‌شود و آنها با طي کردن راه طولاني به مقصد مي‌رسند. اما در زندگي بوفالوها يک رئيس وجود دارد که همه موظف به اجراي دستورات آن هستند و زماني که حرکت مي‌کنند، حرکت آنها پيش‌سر رئيس گله بوده و به صورت قطار پيش مي‌روند و اگر خداي نکرده، رئيس به سمت دره در حال حرکت باشد، بقيه هم پيش سر او به قعر دره مي‌افتند. نمونه همين روش در انتخاب افراد براي خيلي از سيستم‌ها وجود داشت. و رفتن بعضي از افراد به SwissCash به منزله اعتبار و اعتماد به SwissCash بود و اين حرکت بوفالوي را از افرلاد زيادي ديديم. اما عاقل کسي هست که از اين موارد پند بگيرد و انتخاب عاقله انجام دهد و نه حرکت بوفالوي.

 

برگرفته شده از مقاله ای در سایت سرمایه ها

ویرایش شده توسط سایت زوم پی تی سی
One thought on “شناخت کامل سایت های هایپ

 1. متین

  با سلام و عرض خسته نباشد خدمت شما دوست عزیز
  یک سایت هایپ به اسم wavebtc بالا اومده.من از ۴ ماه پیش منتظر بالا اومدن این سایت بودم .
  من ۴ ماه پیش در سفری که به المان داشتم با این کمپانی اشنا شدم.این کمپانی از سال ۲۰۱۴ شروع به فعالیت در بازاره بورس کرده اما سایت نداشته و حضوری کار میکرده.با چیزی که من دیدم و پرسنل بسیار خوش اخلاق و با تجربه و باهوشی که داشتن میتونن از شرکت های بزرگ بشن واقعا.با چیزی که من دیدم واقعا پتانسیلشو دارن.
  لطفا این سایت رو به هم وطنای عزیز معرفی کنید.
  خیلی ممنون از شما و سایت خوبتون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *