جایگاه بیت کوین در کشورهای جنگ زده

اغلب ما با این استدلال آشنا هستیم که بیت کوین می تواند به مردمی که امکان استفاده از بانک را ندارند، کمک کند. اما بن پارکر (Ben Parker) موسس و مدیر اسبق سرویس خبری امور انسانی IRIN، خود به عینه دیده است که پول دیجیتالی چگونه می تواند نقش کلیدی در حکومت‌های ضعیف و جنگ زده ایفا می‌کند.

در سال ۲۰۱۳، پارکر مدیر ارتباطات برای سازمان ملل در سومالی بود و در سال ۲۰۱۲، وی دفتر سازمان ملل برای هماهنگی امور انسانی برای سوریه را در دمشق اداره کرد. پارکر همچنین در دفتر ارتباطات سازمان ملل در سودان از سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ نیز کار کرده است و از نزدیک در هشدار نسبت به وقوع جنگ در منطقه دارفور دخالت داشته است.

وی با کار در امور انسانی و در مناطق متشنج به مدت ۲۰ سال، یک دیدگاه منحصر به فرد در این مورد دارد که بیت کوین چگونه می تواند موفق شود خصوصا شاید در مللی که بیشترین مشکل را در توسعه دارند.

وی به وب سایت خبری کوین دسک (Coindesk) گفت:

«من دیده ام که چگونه کشورها با نداشتن یک سیستم بانکداری رسمی دست و پنجه نرم می کنند و همچنین رشد عظیم سیستم پول موبایل M-Pesa را در کنیا شاهد بوده ام. همین اخیرا، من در سومالی کار می کنم که واقعا مدت بیست سال است که فاقد بانکداری رسمی است.»

سومالی یک مورد مطالعه جالب توجه برای بیت کوین است. این کشور آفریقای شرقی که از سال ۱۹۹۱ با شدت و حدت مختلف درگیر جنگ داخلی بوده است، به سختی از قانون ضد پولشویی بعد از حملات تروریستی یازده سپتامبر ضربه خورد.

بدتر اینکه بارکلیز Barclays آخرین بانکی که سرویس پرداخت برای این کشور ارائه می‌داد، در ماه می ۲۰۱۳ اعلام کرد که حدود ۲۵۰ شعبه انتقال پول خود را خواهد بست.

سومالی از Hawalas یک سیستم انتقال غیررسمی پول استفاده می کند که توسط دلالان اجرا می شود، اما آنها تحت نظارت بسیار دقیق هستند. در ماه آوریل امسال، حکومت کنیا ۱۳ صرافی سومالی یا همان Hawalas را تعطیل کرد بعد از اینکه گروه نظامی الشباب مسئولیت حمله به دانشگاه گاریسا را برعهده گرفتند. حمله ای که منجر به مرگ تقریبا ۱۵۰ نفر شد.

اگرچه hawalas (با حساب های بانکی در دوبی و استرالیا) هنوز کار می کند اما می توان گفت که بازار انتقال پول در سومالی به خاطر تخریب رابطه با کشورهایی خصوصا انگلستان و آمریکا متضرر شده است، کشورهایی که سومالی های زیادی در آنجا زندگی می کنند.

پارکر می گوید: « در این دو کشور سومالی هایی در تبعید زیادی زندگی می کنند. آنها با وطن خود در ارتباط اند و مقدار زیادی پول می فرستند… این بازار انتقال پول از کمک های مالی که به سومالی می شود بزرگتر است.»

مطابق گفته حکومت انگلستان، انتقال پول حدود ۱٫۲ میلیارد دلار در سال است، یعنی حدود ۵۰ درصد از درآمد ناخالص ملی و حدود ۴۰ درصد از جمعیت تقریبا ۱۰٫۵ میلیونی را حمایت می کند.

با وجود این پارکر می گوید که بسیاری از چیزها در سومالی در حال تغییر است.

«اولین فعالیت‌های مسترکارت (MasterCard) با یک بانک تجاری در موگادیشو به تازگی شروع شده است. من فکر می کنم که می توان گفت که بانک های تجاری اکنون بازار عمده ای هستند که باید اجرا شوند.»

بیت کوین در سومالی

اما بیت کوین این وسط چه نقشی می‌تواند ایفا کند؟

به نظر پارکر، پول دیجیتالی می تواند همراه با بانکداری سنتی ایفای نقش کند، اما سومالی باید به کسب مشروعیت و اجرای دوباره روابط بانکداری رسمی اولویت بدهد.

«به عنوان کسی که برای ثبات سومالی تلاش کرده است و فقط به دنبال راه حل های سیاسی نرفته است و یک تصویر بین المللی از قضیه دارد، استدلال من این است که نیازی نیست به سومالی به چشم یک جای خاص نگاه کرد. درست مانند هر جای دیگری، در اینجا هم بیت کوین دود نمی شود، نوعی از پول رمزی همراه با پول اعتباری سنتی و دیگر راه حل‌ها وجود خواهد داشت»

وی همچنین می‌گوید که مشروعیت لازم است چون مردم اغلب این کشور را با جنگ، قحطی و هرج و مرج تداعی می‌کنند. این یک کلیشه بزرگ است.

پارکر با ذکر این نکته، مقامات مربوطه را تشویق کرده است که برای بیت کوین قوانینی تنظیم کنند و این باید برای کشورهای در حال توسعه اولویت باشد شاید پول دیجیتالی مهمترین نیاز باشد.

وی در ادامه این نکته را ذکر کرد که برخی از همکاران وی، که روی پروژه‌های ارسال پول در انگلستان کار می‌کنند گفته اند که توان پول دیجیتالی برای ارسال پول، مورد بحث قرار نگرفته بود.

«آیا این بدان معناست که بیت کوین نخواهد آمد؟ یا بدان معناست که خواهد آمد و بعد مردم دنبال واکنش سیاستمداران خواهند بود؟»

 

منبع : coiniran.ir
One thought on “جایگاه بیت کوین در کشورهای جنگ زده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *