هفت تاثیر نامطلوب تکنولوژی بر روابط خانوادگی که باید از آن‌ها دوری کرد

tech-addict-itresan

ما در دنیایی مدرن زندگی می‌کنیم و این دنیا پر از گجت‌های شگفت انگیزی است که زندگی ما را آسان‌تر و دلپذیر‌تر می‌کنند، اما وقتی که صحبت از برقراری روابط خانوادگی سالم به میان می‌آید، اثر تکنولوژی، نا‌مطلوب و گاهی مهلک است. هر روز، زوج‌های زیادی را می‌بینیم که کنار هم روی نیمکت یک پارک، یا روبروی هم در یک کافه نشسته‌اند، اما هرکدام به تبلت یا اسمارت‌فون خود نگاه می‌کنند. بسیاری از ما از سردی روابط خانوادگی شاکی هستیم؛ در حالی که برای تبلت یا گوشی خود بیشتر از همسرمان وقت می‌گذاریم. مهم‌ترین موضوع در روابط خانوادگی، برقراری ارتباط است و  این ارتباط کمک می‌کند یک زندگی خانوادگی شاد داشته باشیم.

بیایید از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های بپرسیم: در دوران جوانی خود، بدون این گجت‌ها چگونه زندگی می‌کردند و آیا رابطه خانوادگی آن‌ها کسل کننده و ملال آور نبود؟ بدون شک به ما خواهند گفت چه زندگی شاد و چه رابطه‌های عاطفی عمیقی داشتند.

پس بهتر است به جای اینکه هر روز در شبکه‌های اجتماعی پست بگذاریم، با اعضای خانواده ارتباط برقرار کنیم و وقت بیشتری را به همسر خود اختصاص دهیم. در اینجا هفت عاملی که باعث تاثیر نامطلوب تکنولوژی بر روابط خانوادگی می‌شود را بررسی می‌کنیم:

۱- پرسه زدن در اینترنت!

پرسه زدن در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، روش خوبی برای سرگرم شدن و گذران وقت و همچنین یافتن دوستان تازه است، در‌حالی که یکی از مهمترین عوامل تخریب شادترین وبهترین زندگی‌های خانوادگی هم به حساب می‌آید. احتمالا شما هم در بین دوستان یا اطرافیان خود کسانی را می‌شناسید که بنیان زندگی خانوادگی آن‌ها به علت آشنا شدن با افراد جدید و روابط پنهانی، از هم پاشیده شده است. حتی اگر این روابط، فقط در شبکه اینترنت و به اصطلاح دوستی اجتماعی هم باشد، همسرتان از اینکه شما دوستانی از جنس مخالف داشته باشید نگران و افسرده خواهد شد؛ در صورتی که ممکن است آشکارا ناراحتی خود را ابراز نکند.

۲- اعتیاد به بازی‌های ویدیویی

اگر همسرتان وقت زیادی را به بازی کردن اختصاص می‌دهد، اصلا خوب نیست. این موضوع نشانه اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری است و بین مرد و زن هم در این مورد تفاوتی وجود ندارد. زمان بازی کردن خود را محدود کنید و بدون به همراه بردن هیچ نوع گجت هوشمند، کمی با همسرتان در یک پارک قدم بزنید یا به پیک‌نیک بروید.

۳- تاثیر بر سلامتی

بر هیچ کس پوشیده نیست که تکنولوژی تاثیر نامطلوبی روی سلامت جسمی و بخصوص سلامت روانی دارد. استفاده از تجهیزات دیجیتال می‌تواند باعث اضطراب، عصبانیت و افسردگی شود و به هر کدام از این حالات دچار شوید تاثیر مستقیم آن، روی همسرتان خواهد بود. تلاش کنید تا جایی که می‌توانید از کامپیوتر، تبلت، گوشی و حتی تلویزیون جدا شوید تا سلامتی و روابط گرم خانوادگی خود را نجات دهید.

۴- اعتیاد به موبایل

آیا به گوشی هوشمند خود معتاد هستید؟ آیا برای گوشی خود بیشتر از همسرتان وقت می گذارید؟ اعتیاد به تلفن همراه یکی از رایج ترین انواع اعتیاد در دنیای امروز است و بسیاری از مردم سعی می‌کنند از آن رهایی پیدا کنند، در حالی که به راحتی نمی‌توانند موفق شوند. حتما خیلی از زوج‌ها را دیده‌اید که وقتی با هم هستند، هر کدام با گوشی خود مشغول می‌شوند و حتی با هم صحبت نمی‌کنند. به نظرتان این ازدواج می‌تواند موفق باشد؟ من که گمان نمی‌کنم. پس وقتی با خانواده هستید گوشی تلفن را کنار بگذارید و با هم صحبت کنید. هر چه بیشتر با هم ارتباط برقرار کنید، زندگی شادتری خواهید داشت!

۵- بحث و جدال

بحث و جدال با همسر به خصوص اگر بر سر مسایل مربوط به تکنولوژی باشد تاثیری بسیار نامطلوب روی زندگی خانوادگی دارد. وقت خود را با مشغول شدن به مسایل کم اهمیتی مانند تجسس در فیسبوک،  اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی همسرتان و دوستانش نگذرانید و تلفن همسرتان را کاوش نکنید!

۶- تاثیر نامطلوب روی ریتم خواب و بیداری

اگر شما یا همسرتان به بی‌خوابی دچار هستید، ممکن است به دلیل تکنولوژی باشد. استفاده از تلفن همراه و تبلت در رختخواب، عادت رایج و بسیار بد بسیاری از مردم است که روی خواب و همچنین روابط خانوادگی اثر بسیار بدی دارد. در ضمن تماشای تلویزیون در رختخواب هم یکی دیگر از عادات بد است.

۷- اشتراک گذاری جزئیات زندگی در شبکه‌های اجتماعی

این روزها اشتراک گذاری جزئیات زندگی در شبکه‌های اجتماعی رایج شده است؛ ولی یک بار از خودتان  بپرسید که نظر دیگران در مورد مسایل شخصی و محرمانه شما برایتان چقدر اهمیت دارد؟ چقدر مهم است که دیگران بدانند امروز از همسرتان دلگیر هستید؟ جزئیات و مشکلات زندگی خانوادگی خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک نگذارید و آن‌ها را برای خودتان نگهدارید تا زندگی شادتری داشته باشید.

بعد از تمام این موارد، بهتر است از خود بپرسیم کدامیک برای ما بیشتر ارزش دارند: گوشی هوشمند یا همسر؟ به یاد داشته باشید خطر اعتیاد به تکنولوژی، کمتر از خطر اعتیاد به مواد مخدر نیست؛ پس برای داشتن یک زندگی شاد، از تجهیزات هوشمند، هوشمندانه استفاده کنیم!

 

منبع : ای تی رسان
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *