داج کوین (Dogecoin) چگونه شکل گرفت؟

dogecoin

 

یک متخصص بازاریابی و برند تجاری و برنامه‌نویس در ایالت پرتلاند دو تا از بزرگترین پدیده سال ۲۰۱۳ را با هم ترکیب کند: بیت کوین و داج. نتیجه: داج‌کوین بود. و مردم واقعا از آن استفاده کردند.

اگر با مم (الگوی رفتاری) داج آشنا نیستید، سخت بشود آنرا توضیح داد- شما نوعی از آن را خودتان قبلا دیده اید. اساسا، کسی رو اینترنت شروع کرد به ارسال تصاویر با فونت کمیک، حباب‌های کمیک برای نمایش نوشته و یک سگ زیبا از نژاد شیبا اینو. یک نوع از آن مانند زیر است:

داج کوین

این نکته خاصی در این نیست. این فقط یک چیزی اینترنتی است. اما مردم آنرا دوست دارند

حدود سه هفته قبل جکسون پالمر (Jackson Palmer)  که تا آنروز روی بخش بازاریابی Adobe  در سیدنی کار کرده بود و پیشرفت‌های موجود در جهان پول رمزی را دنبال می‌کرد، همینطوری بدون فکر قبلی مطلبی تحت عنوان «سرمایه گذاری در داج کوین، کاملا مطمئن باشید که کار بزرگی است» را در تویتر قرار داد.

وی پاسخ‌هایی دریافت کرد که وی را تشویق می‌کردند این ایده را دنبال کند و یک هفته بعد دامین Dogecoin.com ظاهر شد. به ناگزیر، در وب سایت Reddit بالا رفت.

در این حین، در ایالت پرتلند، بیلی مارکوس (Billy Markus) سعی کرده بود که پول دیجیتالی خود را برنامه نویسی کند و در پی جمعیت بیشتری از سودجویانی بودند که به سراغ بیت کوین رفته بودند. اما این پروژه به هیچ کجا نرسید. پس تصادفا گذر وی به سایت Dogecoin.com  یک یا دو روز بعد از راه اندازی این سایت، افتاد.

وی می‌گوید: «اولین چیزی که به خودم گفتم این بود که خیلی سرگرم کننده است، من فقط باید این را به پول تبدیل کنم.»

وی به پالمر تویت کرد و از وی خواست که داخل این کار شود و حتی قبل از اینکه پالمر جواب بدهد، شروع کرد بازنویسی کد منبع بیت کوین (که متن باز و در اختیار عموم است) تا عناصر ظاهری آنرا به مم داج تبدیل کند.

سرانجام پالمر پاسخ داد و شراکت شان شکل گرفت. کمی بیش از یک هفته بعد از پست طنزآمیز پالمر، داج کوین راه‌اندازی شد.

دوباره در سایت Reddit  بالا رفت و بلافاصله ترکاند. تقریبا هفتمین پول دیجیتالی بزرگ از نظر حجم سرمایه گذاری و با ارزش بازاری هشت میلیون دلار (آمار قدیمی است) است. این پول اکنون اکوسیستم رو به رشد خودش را دارد: به علاوه وب سایت، بلاگ و فروم و البته یک subreddit دارد.

چطوری این کار انجام شده است؟

بخش اعظم این کار از طریق آنچه «tipping» خوانده می‌شود انجام شد.

اگر شما یک نخبه کامپیوتری باشید که یک کار خوب روی اینترنت اجرا می‌کد، عموم مردم عادت می‌کنند که شما را با پول دیجیتالی مورد انتخاب‌تان «tip»  کنند. برای مثال: کودکی که کد QR  کیف پول بیت کوین خود را در طول یک برنامه سرگرمی ESPN بالا برده است، با هزاران دلار توسط جامعه بیت کوین به خاطر این نوع عالی بازار یابی چریکی tip شد.

اما tip  کردن با بیت کوین قدری گران است و به همین خاطر مردم به داج‌کوین روی آورده‌اند. تنها حدود یک هفته بعد از راه‌اندازی، داج کوین دومین پولی شد که بیش از همه tip  می‌شود. آنها امیدوارند که فیس بوک ابزاری را بپذیرد که مردم اجازه داشته باشند یکدیگر را با داج کوین tip کنند.

با این حال، چه امتیاز بزرگی داج کوین دارد؟

به لحاظ فنی، این پول بیشتر یک نوع دیگری از لیت‌کوین است و با برنامه رمزنگاری تحت عنوان Scrypt اجرا می‌شود. داج کوین مانند لیت کوین زمان بسیار کمتری برای نقل و انتقال نسبت به بیت کوین لازم دارد. همچنین داج کوین‌های بیشتری ایجاد می شوند یعنی حدود ۱۰۰ میلیارد در مقابل ۲۱ میلیون.

اما این فرهنگی که حول این کار رشد کرده است که واقعا داج کوین را به جلو می‌راند. پالمر می‌گوید که این مانع کمتری برای ورود مردم و ایجاد علاقه آنها به پول دیجیتالی ایجاد می‌کد اما ذهنیت تاکنون مشکوک پیرامون بیت کوین را از بین می‌برد.

پالمر می‌گوید: «این پول خود را خیلی جدی نمی‌گیرد، توسط کسانی استفاده نمی‌شود که می‌خواهند پولدار شوند.»، این پول چیزی است که تشکر و هدیه دادن.

مارکوس می‌گوید که  همسرش که اولین بار علاقه‌اش را به بیت کوین از دست داد، شروع کرده به استخراج داج کوین خودش- کاری که می‌توانید با کامپیوتر شخصی خود برخلاف استخراج بیت کوین انجام دهید و نیازی به پردازشگرهای قدرتمند صنعتی ندارد.

این زوج می‌گویند که قصد رقابت با بیت کوین را ندارند و هر دو همچنان علاقه فراوانی به تغییر بانکداری آنلاین دارند.

مارکوس می‌گوید: «این یک فن‌آوری انقلابی است، کاملا انقلابی. این مثل یک ذخیره ارزش کار میکند زیرا انقباضی است و متورم می‌شود، یک سرمایه روی بیت کوین جمع می‌شود. فقط زیادی سوداگرانه است و استفاده از آن یعنی خرج و گسترش آنرا دشوار می‌سازد.»

 

منبع:  businessinsider.com

ترجمه  : coiniran.ir
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *